Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rewalu
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

INFORMACJE I WNIOSEK

 

W DNIU 30.11.2022r. UPŁYNĄŁ TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW 

 

DODATEK DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH

 

20 września 2022 r. weszła w życie ustawa z 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.  Ustawa wprowadza jednorazowe wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych ogrzewanych drewnem (pelletem) gazem lub olejem opałowym. Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje   osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:

1) kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
2) kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG*, albo
3) kocioł olejowy
 

– zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.

 

*LPG - nie dotyczy gazu ziemnego 

Za gaz skroplony LPG uważa się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem.

Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej.

 

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

  Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się na wniosek osoby, o której mowa w w/w pkt 1) lub 2).  

W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożyła więcej niż jedna osoba z danego gospodarstwa domowego wieloosobowego, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692).

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych przyjmuje się, że:

1) jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego;

2) gospodarstwo domowe może otrzymać dodatek z tytułu wykorzystania wyłącznie jednego źródła ciepła.

Wysokość dodatków:

 1) 3000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;

2) 1000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;

3) 500 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

4) 2000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

 

Termin składania wniosków

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r.  do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rewalu. Wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

 

Właściwość miejscowa

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek, w przypadku osób mieszkających na terenie gminy Rewal – w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rewalu.

WAŻNE!!!!!!

Przypominamy również, że zgodnie z kodeksem cywilnym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość,  w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.  Miejsce zamieszkania można mieć tylko jedno.  Decyduje o tym faktyczne przebywanie w miejscu zamieszkania i zamiar przebywania w danym miejscu z zamiarem stałego pobytu. Miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z miejscem zameldowania.

Za miejsce zamieszkania należy uznać tylko taką miejscowość, gdzie ma miejsce największa aktywność życiowa: osobista i zawodowa. Jest ona największa w porównaniu do innych miejscowości, gdzie dana osoba przebywa.

 

 

Sposób złożenia wniosku

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się na piśmie w formie papierowej  lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (przez ePUAP) do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rewalu.

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Osoby, które prześlą niepodpisany wniosek będą wzywane do uzupełnienia podpisu. Nieuzupełnienie podpisu w terminie wskazanym przez Ośrodek spowoduje, że wniosek pozostanie bez rozpoznania (art. 64 § 2 Kodeks postępowania administracyjnego).

 

Sprawy dotyczące dodatku dla gospodarstw domowych prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rewalu - Zespół ds. świadczeń rodzinnych i obsługi administracyjnej, pokój nr 1.

DODATKI DLA PODMIOTÓW WRAŻLIWYCH NIE SĄ ROZPATRYWANE PRZEZ GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W REWALU 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Wniosek o dodatek dla gospodarstw domowych.PDF (PDF, 405.88Kb) 2022-11-05 12:52:16 116 razy
2 Nowy wniosek inne źródła.pdf (PDF, 777.20Kb) 2022-10-27 15:09:39 127 razy
3 Informacja o przetwarzaniu danych osobowych DODATEK DLA GOSPODARSTW.pdf (PDF, 124.10Kb) 2022-10-10 09:46:55 98 razy
4 wniosek.docx (, 49.86Kb) 2022-09-21 13:43:07 55 razy
5 wniosek.pdf (, 248.46Kb) 2022-09-21 13:43:07 63 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Żebrowska 21-09-2022 13:42:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Justyna Żebrowska 21-09-2022
Ostatnia aktualizacja: Justyna Żebrowska 08-12-2022 13:13:40