Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rewalu
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Kampania "PEŁNI MOCY W RODZINIE BEZ PRZEMOCY"

KAMPANIE MULTIMEDIALNE

"PEŁNI MOCY W RODZINIE BEZ PRZEMOCY"

"PO STRONIE MOCY, PRZECIWKO PRZEMOCY" 

 

  • Nie ma znaczenia, czy to było raz, czy powtarza się systematycznie.
  • Nieważne, czy to było pod wpływem alkoholu, czy na trzeźwo.
  • Nie pytamy, czy są momenty, gdy zachowuje się w porządku.
  • Pomagamy zawsze i w każdej sytuacji, gdy PRZEMOC staje się faktem.

 

Materiały naszej kampanii mają za zadanie uświadomić, podnieść świadomość, zwiększyć wrażliwość na zjawisko przemocy domowej a także  mówią o tym, że przemoc w rodzinie jest wieloczynnikowa. To nie tylko siniaki pod oczami, ale i inne formy zadawania bólu. Samym ofiarom przemocy, które niejednokrotnie podlegają różnym mechanizmom manipulacji, ciężko czasami obiektywnie ocenić, czy zachowania sprawcy stanowią już oznakę przemocy domowej.

Niektóre formy przemocy są po prostu trudne do uchwycenia gołym okiem i do zdefiniowania w społeczeństwie, w którym pokutuje jeszcze wiele stereotypów np. na temat akceptowalnych zachowań mężczyzny po alkoholu lub patriarchalnych uwarunkowań (np. „mężczyzna trzyma kasę w domu”, „to normalne, że jest agresywny po alkoholu” itp.). 

Nasze materiały uczulają,  że przemoc domowa to nie tylko siniaki na ciele, ale też różne rodzaje przemocy psychicznej: wymuszanie posłuszeństwa, wyśmiewanie, wyzwiska, obelgi, upokarzanie, poniżanie, grożenie itd. 


Ofiary bardzo często usprawiedliwiają sprawców przemocy, jeśli są z nimi w związku emocjonalnym.

 

Działają tu rozmaite mechanizmy obronne, które w praktyce często przekładają się na:

  • wypieranie problemu;
  • ignorowanie sygnałów świadczących o przemocy;
  • postrzeganie świata w kategoriach „czarno - białych”;
  • ucieczkę w fantazje lub używki;
  • przypadkowe kontakty seksualne;
  • powielanie wzorca „ofiara - sprawca” w kolejnych relacjach.

Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego, przemoc domowa jest przestępstwem.

W naszej kampanii podejmujemy również temat bullyingu, czyli dręczenia, prześladowania fizycznego czy psychicznego wybranego dziecka przez innych uczniów, oraz cyberprzemocy, kiedy młodzieżowy konflikt przenosi się do sieci. W kampanii wiele uwagi poświęcamy właśnie bezpieczeństwu dziecka w sieci. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z  najnowszych osiągnięć technologii. W materiałach kampanii informujemy młodzież, jak radzić sobie z sytuacją, gdy ktoś uporczywie zamieszcza na przykład na portalu społecznościowym złośliwe i ośmieszające  komentarze czy wysyła maile z pogróżkami.

Zachęcamy  do rozmowy z rodzicami i nauczycielami, podajemy numery telefonów, pod którymi można uzyskać wsparcie i konkretną pomoc.

Uświadamiamy, że w sieci nie jest się anonimowym. Każde urządzenie elektroniczne podłączone do sieci można zidentyfikować (na przykład po numerze IP), a co za tym idzie, można namierzyć użytkownika.

Informujemy, że zamieszczanie nienawistnych, agresywnych lub obraźliwych komentarzy w Internecie podlega odpowiedzialności karnej: karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do jednego roku (Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r., Kodeks Karny, Dz.U. z 2016 r., poz. 2138).

Przemoc stosowana przez dzieci pojawia się często tam, gdzie brakuje pozytywnych wzorców reagowania w sytuacjach emocjonalnie trudnych, dlatego tak ważne są dobre relacje, rozmowa i czas spędzony z dzieckiem.

Jeżeli chcemy być dla dziecka autorytetem i przekazać mu wartości, musimy znaleźć płaszczyznę porozumienia, zgłębić jego punkt widzenia i zadbać, żeby dziecko zrozumiało nasz. Jeżeli spędzając razem czas, zaangażujemy się w życie dziecka i będziemy świadomi jego „świata wirtualnego”, z pewnością dostrzeżemy, jeśli zacznie pogrążać się w kłopotach.

 Pliki do pobrania 

1. E-book dla rodziców "Po stronie mocy przeciwko przemocy"  http://www.dlarodzicow.rewal.pl/  

2. E-book dla dzieci i młodzieży "Po stronie mocy przeciwko przemocy"  postroniemocyprzeciwkoprzemocy.rewal.pl/ 

3. E-book "Pełni mocy w rodzinie bez przemocy" http://pelnimocywrodziniebezprzemocy.rewal.pl/ 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Żebrowska 01-07-2015 14:39:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Justyna Żebrowska 14-06-2024
Ostatnia aktualizacja: Justyna Żebrowska 29-08-2024 13:01:29