Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rewalu
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zmiany w przepisach w związku z epidemią

 

Pomoc społeczna dla osób niepełnosprawnych

W kontekście orzeczeń o stopniu niepełnosprawności istotne jest także wydłużenie okresu ważności przyznanej pomocy z pomocy społecznej. Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ustawa o pomocy społecznej), została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana ta pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji o udzielonej pomocy społecznej (w tym np. o przyznaniu zasiłku stałego) ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, na podstawie decyzji wydanej z urzędu. Zmiana ta nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.

Przyznawanie świadczeń z pomocy społecznej w okresie pandemii

W związku z przeciwdziałaniem COVID-19 przyznanie świadczeń, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, w szczególności osobie lub rodzinie, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może nastąpić na podstawie:

  1. rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym, oraz
  2. dokumentów lub oświadczenia, o których mowa w art. 107 ust. 5b ustawy o pomocy społecznej, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc lub
  3. informacji udostępnionych przez podmioty, o których mowa w art. 105 tej ustawy o pomocy społecznej.

 

Ponadto przyznawanie lub aktualizacja prawa do świadczeń opiekuńczych, o których mowa w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, oraz zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, w szczególności osobie, która została poddana kwarantannie w związku z podejrzeniem o zakażenie lub o chorobę zakaźną, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sprawowania opieki może nastąpić w szczególności na podstawie:

  1. rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym oraz
  2. dokumentów lub oświadczeń, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby ubiegającej się o świadczenie lub je otrzymującej od członków jej rodziny.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Żebrowska 07-04-2020 10:21:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Justyna Żebrowska 07-04-2020
Ostatnia aktualizacja: Justyna Żebrowska 07-04-2020 10:22:19